Відкрите звернення до Міністерства Юстиції України про проблеми у нотаріаті

Державні нотаріальні контори: перевантаження, живі черги і нерозуміння діджіталізаціі 

Волонтери НКО ГО УНКД провели обдзвони державних нотаріусів у режимі “таємний покупець”, представляючись громадянами, котрим потрібно зробити звичайні нотаріальні дії. Інформація для обдзвону була витягнута з відкритого реєстру нотаріусів.

В результаті опитування були виявлені наступні проблеми з випадково обраними 69 державними нотаріальними конторами:

Тип проблемиЗначенняЗауваження
Контакти не є актуальними33Реестр не валідується
Нотаріуси жаліються на велике завантаження і пропонують запис через 1-2 місяці20Нерівномірне навантаження або неправдиві скарги? Як відбувається реєстр – незрозуміло?
Відмовляються виконувати нотаріальні дії44Без коментарів. Зазвичай направляють до приватних нотаріусів
Жива черга73Жодних заходів із захисту від COVID-19, електронний запис відсутній в принципі
Все добре, приходьте, зробимо, черг немає1Козятинська державна нотаріальна контора

В ході опитувань державних нотаріусів були помічені наступні тенденції по відношенню до діджіталізаціі: 

  • бояться комп’ютерних вірусів 
  • не бачать сенсу – а раптом відключать інтернет 
  • побоювання розкриття таємниці нотаріальних дій 
  • управління не забезпечило системою електронних черг.

І якщо три перші пункти дійсно мають певний сенс, то ось останній – це пряма неучасть Міністерства Юстиції України в питаннях діджіталізаціі.

Невже так складно було забезпечити системою бронювання електронних черг через просту форму реєстрації на сайті? По суті – громадянин обирає вид нотаріальної дії, регіон / місто і відправляє запит. Система аналізує облік броні у нотаріусів і пропонує оптимальний варіант, пов’язуючи відвідувача з нотаріусом, який максимально відповідає всім запитам.

Скоріш за все, так. Це дійсно складна система, насправді тільки на словах все це досить просто, але її ще слід реалізувати. 

І така система створена і реалізована! Волонтери НВО ГО УНКД своїми силами розробили систему автоматизованих електронних черг для нотаріусів – https://e-notarius.biz.ua/

Цей соціально-важливий проєкт дозволяє знизити ризик зараження COVID-19, перебуваючи в живих чергах, рівномірно розподілити навантаження між нотаріусами і допомогти українцям нормально отримувати нотаріальні послуги по стандартам 21-го століття, а не за застарілими методиками, які дісталися ще з часів СРСР.

Справа за малим – надати інтерфейс для інтеграції. Для початку буде достатньо реєстрації самих нотаріусів прямо на сайті, де можна провести реєстрацію онлайн, проте підтвердження реєстрації повинно бути завірено з боку Міністерства Юстиції України, щоб виключити можливість, коли під виглядом нотаріуса в системі зареєструвалася стороння людина.

До речі, система не обмежується тільки державними нотаріусами – в ній можуть брати участь і приватні нотаріуси. Досить пройти реєстрацію.