30 000 грн

Резидентство в «ДіяCity» обіцяє безліч преференцій для високотехнологічних компаній: вигідну модель оподаткування, збільшення кількості робочих місць і соцпакет для співробітників, великі інвестиції, в тому числі та закордонні, солідні замовлення.Перспективно, позитивно, поки справа не стосується механізму втілення, а також витрат.

100 000 долларов

При побіжному погляді на принцип отримання резидентства в «ДіяCity» виявляється, що вартість обов'язкового аудиту для IT-компаній є значною - це близько 100 000 доларів. І цифри ці взяті «зі стелі», обґрунтованості таких витрат немає і близько. По суті, це може стати каменем спотикання для успішного розвитку компаній зі сфери високих технологій.

Що заважає потрапити до «ДіяCity»

person, anxiety, autism-5812871.jpg

Аудит у сфері високих технологій в Україні згодні виконати тільки 64 компанії з 200. Просто не знають, як проводити аудит такого плану. Немає алгоритму дистанційної роботи через інтернет.

В Конституції України немає закону про обов’язкову аудиторську перевірку. Не існує державних компаній, які б надавали такі послуги з фіксованою ціною – приватні аудиторські компанії в праві відмовити замовникам зі сфери IT-технологій.

lady, law, scale-40662.jpg
bag, cash, money-158886.jpg

На сайті «ДіяCity» опубліковані без перебільшення сказати, «космічні ціни» на перевірку. Обґрунтування ціноутворення немає ніде і близько.

Скільки насправді коштує аудит

Очікування

В результаті опитування фахівцями «ДіяCity» ціни виявилися відразу дуже високими, потім трохи меншими, якщо звернутися до компаній, які базуються не в містах-мільйонниках. Вартість складе 1% від річного обороту компанії.

Реальність

Лише 19,1% аудиторських компаній змогли назвати вартість своїх послуг, серед них ТРИ запропонували фіксовану ціну, і вона набагато вище, ніж заявлено в «ДіяCity» тоді як інші - 1% від річного обороту компанії.

Результати дослідження аудиторських компаній від ГО «УНКД»

colors, rainbow colors, circle-155896.jpg

Валідність контактів, рекомендованих «Дія». 31,4% - просто вигадані номери, і зв'язатися з фахівцями просто неможливо.

colors, rainbow colors, circle-155896.jpg

Решта 65% хай і існуючих номерів на контакт не йдуть. Тільки третина з усієї маси в принципі відповідають на виклик.

colors, rainbow colors, circle-155896.jpg

Лише 28,3% компаній розуміють, для чого взагалі IT-компаніям проходити таку перевірку. Але 71,7% фахівців не змогли відповісти, що взагалі дає ця процедура.

colors, rainbow colors, circle-155896.jpg

28,2% компаній готові проводити перевірку на відповідність. Багато фахівців готові працювати тільки в межах свого населеного пункту.

caricature, painting, silence-5123407.jpg

Про що мовчать представники «ДіяCity»

Механізм

Державні органи не проводять аудит, а саме умова створення аудиторської компанії передбачає участь фахівців, які зайняті в цій сфері N-ну кількість років. При цьому нові організації з більш доступними за вартістю послугами не допускаються на ринок. Така монополія диктує високі ставки на аудит для стартапів.

Ризики

Аудиторська компанія може відмовити в отриманні висновку з приводу або просто так. Є ризик, що діяльність будь-якої компанії з різних причин або в ході нечесної конкуренції можна буде зупинити. Приватні аудиторські компанії в праві відмовити замовникам зі сфери IT-технологій. Ось основна причина можливого колапсу з даного питання.

Законність

Дотепер не встановлено законний порядок, який забезпечує доступність для кожного (а аудиторські приватні фірми її не забезпечують) процедури отримання висновку про відповідність резидентства. По суті, це порушення прав людини - необхідність аудиту не закріплена законом, немає державних органів, які не мають права відмовити в даній процедурі.

Доцільність

Кому потрібна така перевірка: державі, інвестору або стартапу. Логічно, що аудит потрібен більше державі та великим компаніям для перевірки порядності організації, прозорості фінансової звітності. У цьому випадку витрати на проведення аудиту повинні бути компенсовані державою.

Як зв’язатися з компаніями, що допоможуть пройти перевірку